VivoosVROpen – Sanal Gerçeklik Alanında İlk Yerli Açık Kaynak Kodlu Proje

İdeasis olarak son 3 yıl içerisinde geliştirmesini sürdürmekte olduğumuz sanal gerçeklik temelli fobi ve sosyal kaygılara yönelik terapi destek yazılımımız olan VivoosVR‘ın kodlarını BSD lisansı ile açmaktan ve açık kaynak süreci içerisinde geliştirme sürecimize katılmak isteyenleri davet etmekten memnuniyet duymaktayız.

VivoosVR klinik alanda bir proje olduğu için hedef kullanıcıları klinik psikolog ve psikiyatristlerdir. Maruz bırakma terapisi olarak adlandırılan yaygın tekniğin hayal kurmak veya resme / TV ekranında bakmak yerine sanal gerçeklik kaskının ve oluşturulan simülasyon ortamının sağladığı yüksek gerçeklik düzeyinden yararlanmasını sağlar. Ayrıca terapist, danışanın taktığı sensör seti sayesinde danışanın stres seviyesini gerçek zamanlı ve objektif değerler ile olarak izleyebildiği için hastaya özel bir terapi seansını uygulama şansı kazanır.

Projemizin geçmişi sanal gerçeklik alanında yapılan bir beyin fırtınasına dayanıyor. Somut bir faydanın gözlenebildiği uygulama sahası belirlemeye dönük bu beyin fırtınası sonrasında başlayan projede Hacettepe ile başlayan, hızlı biçimde Gazi, Ufuk ve GATA ile yayılan ve giderek genişleyen akademik işbirliği ağımız oluştu. Akademisyenlerin katkısı, hassas bir konuda ilerleyen projemizin hem etik konusunda hatalardan uzak durmasını ağllamakta hem de değişik düzeyde sınama ile yazılımın daha etkili biçimde çalışması için bize yol gösteriyor.

TÜBİTAK desteği ile tamamlanan ilk aşamada yaygın erişkin fobileri için etkinliği kanıtlanmış bir yazılım üretmiş olduk. Devam eden ikinci bir TÜBİTAK destekli projede ise VivoosVR yazılım alt yapısına dair teknolojik gelişmeler sürmekte. UNICEF desteği ile de çocuk fobilerine dönük senaryoların geliştirilmesi başlamış durumda. Dolayısı ile kısa dönemli yol haritamızda yapılacak işler mevcut, ayrıca oldukça yaratıcı ancak şu anda deneyecek geliştirici bekleyen bazı fikirlerimiz de var.

VivoosVR Unreal motoru ile çalışıyor ve geliştirme C# dili ağırlıklı biçimde sürdürülmektedir. Unreal ile dağıtılan yazılımların uyması gereken lisans modellerine dair kısıtlar nedeni ile projemizin BSD modeli ile sürdürülmesi seçilmiştir.

Kim katkıda bulunabilir?

Projeye katkı sağlayacak kişiler olarak ilk aklımıza gelenler

  • Sistemin testlerinde rol almak üzere psikolog ve psikiyatristler,
  • Testlerde yardımcı olmak ve içerik üretmek için bu alanlarda öğrenim görmekte olan öğrenciler,
  • Creative Commons lisanslı nesne modelleri geliştirmek için grafik tasarımcılar
  • Senaryoların gerçekleştirilmesinde veya altyapıya dair iyileştirmelerde rol almak isteyen geliştiricilerdir.

Ancak bunların dışında bir çok konuda bize destek olabilecek katkıcılara ihtiyacımız olduğunun da farkındayız. Önümüzdeki günlerde topluluk portalı içinde spesifik başlıklarda katkıcı arayışlarımızı tek tek duyurmaya başlayacağız.

VivoosVROpen projesinin çıktıları ile fobi terapisi alanında çalışan meslek mensuplarına büyük yarar sağlaması, geliştirme sürecinin açılması sonucunda ise sanal gerçeklik geliştiricilerinin yetişmesine olanak sağlamasını umuyoruz.

Bizimle bağlantıya geçmek için vivoosvropen@ideasis.com.tr veya bilgi@vivoosvropen.org adreslerinden yazışabilirsiniz.

Ayrıca bilgi almak için projemize ait sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir